Oszczędzanie na cele krótkoterminowe, z jakich produktów korzystać, aby skutecznie uzbierać na wakacyjny wyjazd, nowy samochód lub remont mieszkania?
Oszczędzanie na cele krótkoterminowe, takie jak wakacyjny wyjazd, nowy samochód czy remont mieszkania, może wydawać się wyzwaniem, jednak przy skorzystaniu z odpowiednich produktów jest całkowicie osiągalne. Najważniejsze jest precyzyjne określenie celów, a także czasu ich realizacji, oraz odpowiednie wybranie miejsca, w którym będziemy odkładać środki.
Nazywam się Karol Słobodzian i jako ekspert finansowy, od prawie 20 lat, pomagam Polakom podejmować właściwe decyzje finansowe. W tym artykule przyjrzymy się produktom finansowym, które mogą pomóc w skutecznym pomnażaniu środków przeznaczonych na realizację celów krótkoterminowych, a także podpowiem, jak wybrać ten najlepszy dla siebie.
Cele krótkoterminowe to cele lub zadania, które planujemy zrealizować w stosunkowo krótkim czasie, kilku miesięcy, lub maksymalnie roku lub dwóch. W związku z tym powinniśmy korzystać z rozwiązań, które dają stosunkowo wysoki zysk, przy minimalnym ryzyku utraty wartości przez naszą inwestycję. Poniżej produkty oszczędnościowe, z których należy korzystać do realizacji celów krótkoterminowych:
Konto oszczędnościowe – to podstawowy produkt, który służy do przechowywania pieniędzy i otrzymywania od nich odsetek. Plusem tego rozwiązania jest wysoka płynność, czyli dostęp do środków. Wiemy także, jakie oprocentowanie otrzymamy. Minusem jest to, że zazwyczaj konto oszczędnościowe jest produktem o najmniejszym oprocentowaniu, dlatego korzystając z tego rozwiązania, warto poszukać ofert promocyjnych na nowe środki. W tego typu promocjach przez miesiąc lub nawet kilka miesięcy, można otrzymać oprocentowanie, które dorównuje najlepszym lokatom. Należy jednak sprawdzać, czy za wypłatę środków z konta musimy płacić. Większość kont oszczędnościowych pozwala na wypłatę środków raz w miesiącu, a każda kolejna wypłata kosztuje zazwyczaj tyle, że całą inwestycja przestaje być opłacalna.
Lokata terminowa – mając już uzbieraną jakąś kwotę, możemy założyć z niej lokatę. Lokata ma zazwyczaj większe oprocentowanie niż konto oszczędnościowe, więc jeśli znajdziemy korzystną ofertę, możemy z niej skorzystać. Ważne, żeby termin zapadalności lokaty był krótszy niż planowana data realizacji naszego celu finansowego, ponieważ przedterminowe zerwanie lokaty powoduje utratę wszystkich odsetek.
Obligacje skarbu państwa – to interesujące rozwiązanie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy dysponujemy jakąś kwotą startową, a termin realizacji naszego celu jest dalszy niż 1 rok, ponieważ właśnie obligacje roczne lub dłuższe dają interesujące oprocentowanie.
Fundusze rynku pieniężnego – zazwyczaj pozwalają zarobić więcej niż konta oszczędnościowe, lokaty czy obligacje skarbowe. W zamian mamy tu element ryzyka, chociaż niewielkiego, to w sytuacji drastycznych podwyżek stóp procentowych w krótkim czasie, także i w tym produkcie musimy liczyć się z możliwością częściowej utraty kapitału.
Oszczędzanie na cele krótkoterminowe może wydawać się trudne, ale jak widać przy właściwej strategii i wyborze odpowiednich rozwiązań finansowych, jest możliwe. Ważne, jak w każdej inwestycji, żeby na bieżąco analizować dostępne oferty i korzystać z możliwości promocyjnych, jakie pojawiają się na rynku.